Xiaomei goes shopping, and Li Fang teaches her how to ask for prices in Chinese and correctly express currency units.
Teacher Li, how much is this apple?
This apple costs three yuan each.
So two of them are six yuan, right?
Yes, you calculated that quickly.
How much is this bottle of milk?
Five yuan fifty. You can also say 'five yuan and five jiao'.
What if it’s one yuan eighty?
Then you say 'one yuan and eight jiao'.
So when shopping, I need to know how to ask prices and understand numbers.
Yes, that way you can shop by yourself in stores!
Why use the app
Ask the AI, use repeat playback, save vocabulary, and track your progress
1,000+ dialogues and 500+ Easy Mandarin News articles are available.
Use repeat playback, adjust audio speed, and save words to flashcards.
Get instant explanations for grammar, usage, and sentence structure.